A.Vogel A.Vogel
A.Vogel
A.Vogel A.VogelNyheder
A.VogelPlanteleksikon
A.VogelEkstra
A.Vogel
Udsigten fra A.Vogels klinik i Teufen, Schweiz A.Vogel

A.Vogel
A.Vogel
A.Vogel

Viden og tradition omkring Echinaforce


Fra Sioux-indianer reservat til schweiziske Roggwil over 30 lande til et verdensomspændende Echinacea friskplantepræparat.

Roggwil: A. Vogel Echinaforce® virker. Over hele verden sværger millioner af mennesker til effekten af Echinacea ved forebyggelse og lindring af forkølelser og infektioner. Der er adskillige Echinacea-præparater – der er dog forskelle og der er behov for forklaring af hvordan ! A. Vogels Echinaforce® er et verdensomspændende og førende friskplantepræparat og bliver også i dag fremstillet efter den schweiziske naturlæge Alfred Vogels strenge, økologiske regler. Produktet kan købes i over 30 lande og fejrede i 2005 sit 50-års jubilæum. Et nyt videnskabeligt studie fra ”Eidgenössischen Technischen Hochschule” (ETH) fastslår virkningen af A. Vogels Echinaforce® friskplantepræparat.

Det er ikke hvilket som helst frø, der bliver anvendt til fremstillingen af A. Vogels Echinaforce®. På en af sine talrige forskningsrejser til naturfolk udviklede Alfred Vogel (1902-1996) et venskabeligt forhold til Sioux-indianeren Black Elk i South Dakota. Begge ”satte stor pris på planter” (A. Vogel-citat) og Black Elk viste i begyndelsen af 50’erne sin store sympati for A. Vogel ved at give ham en helt speciel afskedsgave: frø fra Echinacea, den røde solhat, som indianerne igennem mange generationer havde brugt som lægemiddel.

Frøenes høje kvalitet, økologiske marker og forarbejdning af den friskhøstede plante garanterer naturens helende kræfter.
Da Alfred Vogel var kommet tilbage til Schweiz, blev frøene basis for hans egen dyrkning af den røde solhat. Det stemte overens med Alfred Vogels tanker, at der kun blev brugt rene økologiske gødninger uden nogen form for kemiske stoffer på markerne. Det var også hans faste overbevisning, at erfaringerne fra hans dengang næsten 30-årige erfaring bekræftede, at plantens største virkning opnås, når man ikke isolerer dens virkningsstoffer, men bruger dem, som de forekommer i hele deres naturlige kompleksitet i planten. Derfor brugte han den friske plante og ikke den tørrede da han ønskede at udnytte alle plantens bestanddele. Alfred Vogel udviklede nænsomme forarbejdningsmetoder for at få mest ud af plantens virkningsstoffer. Kort vej fra egne marker og fra kontrakt bønderne sørger for, at Echinacea planterne kan forarbejdes starks efter høst. De friskhøstede planter bliver skåret i stykker og tilføres en tilpasset blanding af drikkealkohol og vand. Efter 48 timer er de værdifulde virkningsstoffer opløst i væsken. Tinkturen bliver dernæst siet for planteresterne og der foretages grundige laboratorieundersøgelser før den bliver videreforarbejdet. Endnu i dag fremstilles alle A. Vogel Echinaforce®-produkter på denne måde.

Alfred Vogel var slet ikke i tvivl om virkningen af Echinaforce®. Han ville have været stolt over, at hans årelange positive erfaringer med hans patienter og Echinaforces® verdensomspændende succes, nu blev bekræftet af neutral forskning udført af et uafhængigt institut.

ETH-forskere bekræfter, at Echinaforce stimulerer immunsystemet
Under ledelsen af Dr. Jürg Gertsch undersøgte et forskerhold fra ”Instituts für Pharmazeutische Wissenschaften” ved ETH Zürich, hvordan A. Vogel Echinaforce® virker. Da det er vanskeligt at analysere de mange naturlige virkningsstoffers kompleksitet, var det nødvendigt at udvikle specielle analyser og at bruge de mest moderne og videnskabelige high-tech metoder.

Laboratorieforsøg med isolerede immunceller viste, at A. Vogels Echinaforce® regulerer kroppens immunforsvar når man udsættes for en infektion. Infektioner udløser normalt en immunreaktion, som først og fremmest er baseret på produktion af immunsystemets stærkeste og vigtige grundstof, TNF-a (Tumor Nekrose Faktor alpha). Produktionen af TNF-a skyder i vejret, men går hurtigt ned igen Dette er nødvendigt dafor høje, vedvarende koncentrationer af TNF-a kan udløse autoimmune sygdomme. ETH-studiet beviste, at alkylamiderne i A. Vogels Echinaforce® så at sige modulerer kroppens immunforsvar i en sådan grad, at beskyttelsen holder længere.

Endnu et vigtigt faktum til forbrugeren:
Echinaforce indeholder en høj koncentration af alkylamider. Præparater fremstillet af tørrede planter har en ringere koncentration af alkylamider. Dette skyldes at hvis man tørrer planten før brug; så vil den iltes (oxidere) hvilket igen betyder at alkylamiderne går tabt.

Forskningsresultaterne udløste stor begejstring. ”Det glæder os, at et neutralt og anerkendt institut kan bekræfte det, som millioner af kunder verden over i 50 år har vidst, nemlig at Echinaforce® har en positiv virkning på immunsystemet”, udtaler Robert Baldinger, administrerende direktør i Bioforce AG, Schweiz.

A.Vogel A.Vogel A.Vogel